25 września 2022 / September 25th, 2022

Warszawskie szczyty czekają na swoich zdobywców!

Korona Warszawy by Rak’n’Roll to pierwszy miejski nizinny bieg górski. Przełom w świecie biegania! Tu, w Stolicy Polski.

Nie od dziś wiadomo, że góry i bieganie to dwie pasje, które przyprawiają o gęsią skórkę, szacunek i podziw dla tych, którzy się im oddają. To właśnie oni podejmują się wyzwań, które śledziliśmy z zapartym tchem. Tym razem to my chcemy rzucić Wam wyzwanie, o jakim nie słyszał dotąd świat!

Zdobycie wszystkich 6 szczytów stolicy wchodzących w skład Korony Gór Warszawy to cel pierwszego miejsko-dobrodziejskiego nizinnego biegu górskiego. A wszystko w szczytnej sprawie, gdyż fundusze zebrane w ramach towarzyszącej projektowi akcji #BiegamDobrze zostaną przekazane na rzecz podopiecznych Fundacji Rak’n’Roll. Na śmiałków czeka niełatwe zadanie zdobycia 6 najwyższych wierzchołków stolicy – 30 kilometrów w linii prostej i 740,9 metrów w pionie! To dalej niż półmaraton i wyżej niż cały Maraton Warszawski.

Pierwsze i jedyne udokumentowane zdobycie Korony Gór Warszawy miało miejsce w sezonie zimowym w 2015 roku. Pionierska ekspedycja trwała jedyne 6 dni! Wierzymy, że w 2021 roku, dzięki temu odważnemu projektowi, uda się powtórzyć ten sukces.

 

 

Co to jest Korona Warszawy?

Korona Warszawy to 6 najwyższych szczytów górskich syreniego grodu, rozlokowanych w różnych częściach stolicy:

 • Górka Szczęśliwicka – 152m n.p.m.
 • Wzgórze Trzech Szczytów (Monte Kazura) – 133,9m. n.p.m.
 • Kopiec Moczydłowski – 130m. n.p.m.
 • Kopiec Powstania Warszawskiego – 121m. n.p.m.
 • Kopa Cwila – 108m. n.p.m.
 • Góra Gnojna – 86,5m. n.p.m.

Proponowana kolejność zdobywania szczytów oraz plik GPX z zapisem trasy znajduje się na STRONIE MAPY SZCZYTÓW.

 

 

Jak wziąć udział w Koronie Warszawy?

 •  Zdecyduj się na jeden ze stylów zdobywania szczytów: alpejski, oblężniczy lub turystyczny. Następnie dokonaj REJESTRACJI swojej zbiórki charytatywnej #BiegamDobrze;
 • Udostępnij swoją zbiórkę w social mediach, poinformuj znajomych oraz poproś, aby wsparli Twoją zbiórkę charytatywną #BiegamDobrze dla Fundacji Rak’n’Roll;
 • Po zebraniu minimum 100 złotych uzyskasz imienną licencję pozwalającą na zdobycie Korony Warszawy;
 • Swoją zbiórkę prowadź dalej – zgromadzone przez Ciebie środki pomogą potrzebującym w przejściu przez raka. Zdobywco pamiętaj: Sky is tke limit!
 • W dniach 27 marca – 11 kwietnia podejmij wyzwanie i zdobądź 6 szczytów Korony Warszawy w wybranym przez siebie stylu;
 • Udokumentuj swój wyczyn i uzyskaj „Odznakę Zdobywcy Korony Warszawy”.

 

 

Jak udokumentować zdobycie Korony Warszawy?

Zdobywcy Korony Warszawy w stylu alpejskim lub oblężniczym powinni zarejestrować swój bieg urządzeniem GPS.

 • za pomocą dedykowanej APLIKACJI MOBILNEJ, która będzie dostępna od 22 marca;
 • dowolnego innego urządzenia GPS i wprowadzić wynik oraz zrzuty ekranu w aplikację lub DEDYKOWANĄ STRONĘ.

Uczestnicy Korony Warszawy w stylu turystycznym zobowiązani są przesłać komplet zdjęć selfie z każdego z 6 szczytów.

 

 Styl alpejski

Styl alpejski to najbardziej ambitna i spektakularna forma zdobycia Korony Warszawy dla zaprawionych w bojach prawdziwych twardzieli. Przed nimi stanie zadanie pokonania pieszo wszystkich 6 szczytów i dzielących ich dystansów jednego dnia (ok. 30 km). Szczyty można zaliczyć w dowolnej kolejności oraz dowolnie wybraną trasą. Propozycję szlaku wiodącego śladami pierwszych zdobywców oznaczyliśmy na MAPIE KORONY WARSZAWY. Do dnia 25 marca pojawi się do pobrania także plik GPX. Aby otrzymać Odznakę Zdobywcy Korony Gór Warszawy należy zarejestrować swój bieg za pomocą dedykowanej APLIKACJI MOBILNEJ lub dowolnego innego urządzenia GPS. W drugim przypadku będzie wymagane przesłanie zrzutu ekranu, potwierdzającego osiągnięcie celu. Zadanie należy zrealizować w terminie pomiędzy 27 marca a 11 kwietnia.

 

Styl oblężniczy

 

Styl oblężniczy, czyli etapowego pokonanie 6 szczytów Korony Warszawy, wymaga nie lada organizacji, konsekwencji w działaniu oraz znakomitej strategii. To wyzwanie skierowane do perfekcjonistów, którzy są w stanie zaplanować każdy kolejny krok. Śmiałkowie decydujący się na tą formę zaliczenia Korony Warszawy będą mieli do pokonania wszystkich 6 szczytów oraz przebiegnięcie 30 kilometrów. Uczestnicy mogą zdobyć góry w dowolnej kolejności oraz pokonać wymagany dystans na wybranej przez siebie trasie. Start można podzielić na dowolną liczbę etapów, które należy zrealizować w terminie 27 marca – 11 kwietnia. Odznakę Zdobywcy Korony Gór Warszawy otrzymają biegacze, którzy zarejestrują swoje biegi za pomocą APLIKACJI MOBILNEJ lub innego urządzenia GPS. W drugim przypadku będzie konieczność przesłania zrzutów ekranów potwierdzających realizację zadania za pomocą aplikacji lub DEDYKOWANEJ STRONY.

 

Styl turystyczny

Styl turystyczny dedykowany jest osobom, dla których wspinaczka górska to przede wszystkim sposób na spędzenie aktywnie czasu z rodziną bądź przyjaciółmi. Uczestnicy muszą dokonać wejścia na każdy z 6 wierzchołków. Można tego dokonać w dowolnej kolejności w terminie 27 marca – 11 kwietnia. Aby otrzymać Odznakę Zdobywcy Korony Gór Warszawy należy potwierdzić obecność na szczycie każdej z gór za pomocą przesłanego zdjęcia na DEDYKOWANEJ STRONIE.

 

 

Film dokumentalny z pierwszej i jak dotąd jedynej udanej ekspedycji na Koronę Warszawy.

 

Korona Warszawy by Rak’n’Roll. Miejsko-dobrodziejski nizinny bieg górski został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta m.st. Warszawy oraz Patronatem Medialnym Polskiej Agencji Prasowej.