Jak zamknąć w przedmiocie – pamięć? Czy jakiś drobiazg, który zawsze mamy przy sobie, przetrwa i będzie o nas przypominał? Czasami zwykły drobiazg, który codziennie nosimy w kieszeni, może opowiedzieć o nas najpiękniejszą historię. Podobną „pamięć” zachowały przedmioty należące do ludzi, których kojarzymy z odległą historią, nawet z tą trudną. Po 85 latach wspominamy Ofiary Zbrodni Katyńskiej, a dzięki zbiorom w warszawskim Muzeum Katyńskim możemy ich poznać, dowiedzieć się, kim byli, zobaczyć przedmioty, które towarzyszyły im do ostatniej chwili. Są tam osobiste drobiazgi, które odnaleziono na miejscu pochówku. Są też klucze.
Wychodząc z domu, włożyli do kieszeni klucze, bo mieli nadzieję, że wrócą. Nawet gdy ruszali na wojnę, zabrali klucz. To znak nadziei na powrót do bliskich. Każdy, kto wspomni dzisiaj imiona tych, którzy do domu nigdy nie wrócili, tak jakby otwierał za nich drzwi odnalezionym kluczem.
Zapisy na wirtualny bieg pamięci rozpoczną się 13 kwietnia!
W roku 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej ponownie organizujemy bieg wirtualny „Klucze Nadziei”, dzięki któremu chcemy upamiętnić ofiary tej tragicznej karty polskiej historii. Chcemy pokazać Wam sylwetki tych, których życie zakończyło się wiosną 1940 roku. Lecz naszym pragnieniem jest przede wszystkim pokazanie, jacy byli: żyli i kochali, w pracy odnosili sukcesy i na co dzień realizowali swoje różne pasje. Chcemy ocalić ich życie od zapomnienia. Chcemy przypomnieć ich imiona. I pokazać, że ich życie toczyło się wokół podobnych jak nasze dziś wartości i upodobań.
W tym wyjątkowym roku Fundacja „Maraton Warszawski” wraz z Federacją Rodzin Katyńskich zaprasza do udziału w wydarzeniu biegowym w formule wirtualnej, co umożliwi połączenie uczestników bez ograniczeń w przestrzeni i czasie.
„Są takie daty i wydarzenia w historii, które dla każdego Polaka są świętością. Nie mam wątpliwości, że mord katyński do nich należy. Każdy Polak wie, co to Katyń, i wie, co wydarzyło się wiosną 1940 roku. Dlatego zaproszenie do zaangażowania się w ochronę pamięci o tamtych wydarzeniach jest dla nas zaszczytem. A korzystając z tej możliwości, chcę zaprosić do udziału w tym niezwykłym projekcie wszystkich polskich biegaczy”. Marek Tronina, Prezes Fundacji „Maraton Warszawski



